Bal Andrzejkowy w SP5

Kiedy wyjdę za mąż?, Czy będę bogaty?, Jak ma na imię moja przyszła wybranka? Co pokaże moja najbliższa przyszłość?…..Na te i wiele innych pytań uczniowie „Piąteczki” szukali odpowiedzi przy stanowiskach z wróżbami, które podobno w okresie „andrzejkowego szaleństwa” sprawdzają się w stu procentach.
Jak podaje encyklopedia: Andrzejki to” wieczór wróżb odprawianych w nocy z 29 na 30 listopada, w wigilię świętego Andrzeja, patrona Szkocji, Grecji i Rosji. Dzień ten przypada na końcu lub na początku roku liturgicznego. Andrzejki są specjalną okazją do zorganizowania ostatnich hucznych zabaw przed rozpoczynającym się adwentem. Niegdyś wróżby andrzejkowe miały charakter wyłącznie matrymonialny i przeznaczone były tylko dla niezamężnych dziewcząt (męskim odpowiednikiem andrzejek były katarzynki). Początkowo andrzejki traktowano bardzo poważnie, a wróżby odprawiano tylko indywidualnie, w odosobnieniu; w czasach późniejszych przybrały formę zbiorową, organizowaną w grupach rówieśniczych panien na wydaniu, zaś współcześnie przekształciły się w niezobowiązującą zabawę gromadzącą młodzież obojga płci.”
Członkowie Parlamentu Uczniowskiego w Szkole Podstawowej nr 5 przygotowali 29 listopada Bal Andrzejkowy z wróżbami dla wszystkich uczniów szkoły. Była dobra muzyka, tańce, konkursy z nagrodami i oczywiście andrzejkowe wróżby. Czy wszystkie się spełnią – dowiemy się za jakiś czas, ważne, że wszyscy wspaniale się bawili.

Grupa 0

Żeby tradycji stało się zadość 29 listopada w grupie „0” również obchodziliśmy Andrzejki. Tego dnia dzieci przyszły przepięknie poprzebierane, różnorodność strojów nie miała granic. Podczas balu poznaliśmy zwyczaje andrzejkowe, a dzieci mogły skorzystać z przygotowanych dla nich wróżb. Radości było co niemiara. Następnie po małym poczęstunku wyruszyliśmy świętować Andrzejki z pozostałą częścią szkoły. W trakcie zabawy wszyscy doskonale się bawiliśmy, a nasze dzieci otrzymały nagrody za najoryginalniejsze przebrania.

Krasnoludki

29 listopada z okazji Andrzejek nasze przedszkolaki wraz z panią mogły sobie powróżyć i poczarować. Dla większości dzieci było to pierwsze spotkanie z czarami. Wszyscy przygotowali się solidnie. By uwiarygodnić wróżby i czary przebrali się za czarownice, czarodziejów, batmanów, spidermanów, księżniczki i oczywiście wróżki. Na zabawie nie zabrakło wróżenia z kart, – kim będę z zawodu, gdy dorosnę, lub przekłuwanie serduszka by dowiedzieć się, kto zostanie przyjacielem od serca. Dzieci rzucały kostką po to, by się dowiedzieć ile prezentów znajdą pod choinką, oraz układały buty z zamiarem sprawdzenia, kto pierwszy „weźmie ślub”. Bardzo dużo radości sprawiło dzieciom wspólne czarowanie. Po wróżbach i pląsach przy „kaczuchach„ i innych dziecięcych teledyskach na dzieci czekał pyszny poczęstunek zorganizowany przez rodziców. Czekamy wszyscy na kolejną tak fantastyczną i radosną zabawę.